Inspiracje dla ogrodu. Sauna - ogród i dom

sauny ogrodowe

Pamiętajmy bowiem że mimo wszystko panuje

Nie od dziś wiadomo, że sauna ma znakomite działanie prozdrowotne i relaksacyjne, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej dozy ostrożności. Pamiętajmy bowiem, że mimo wszystko, panuje tam wysoka temperatura i jest to niewskazan

Inspiracje dla ogrodu. Sauna - ogród i dom sauny ogrodowe
e dla osób z chorobami krążeniowymi. Jeżeli jednak jesteśmy w pełni sił i chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, to wizyta w saunie (najlepiej z przyjaciółmi) jest świetnym pomysłem. Jeszcze lepszą sprawą jest natomiast własna sauna do ogrodu i używanie jej wtedy, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota (na przykład przy okazji różnych spotkań rodzinnych i przyjacielskich). Takie suny ogrodowe są stosunkowo niewielkie, ale zmieści się w nich kilka osób. Są w pełni bezpieczne, w środku jest światło, a piec o dużej mocy jest odseparowany tworzywem żaroodpornym. Niezłym pomysłem jest na przykład taka sesja w saunie zimową porą, kiedy to prosto z sauny można wybiec na śnieg. Hartowanie organizmu gwarantowane i cała zima bez przeziębienia. Sauna to także skuteczne pozbycie się toksyn z organizmu i zbędnych metali ciężkich. Taką namiastką sauny (jeżeli koszt jest dla nas za duży) mogą też być stawiane w ogrodzie, drewniane balie kąpielowe. Są one okrągłe, dosyć wysokie i siedząc w kilka osób spokojnie zanurzymy się w gorącej wodzie po szyję. To także bardzo relaksująca sprawa.


Sauny ogrodowe

Ogród można by z powodzeniem uznać za drugi salon. W okresie wiosenno-letnim spędzamy w nim mnóstwo czasu - pracując, bawiąc się, odpoczywając. To jednak od nas zależy, jak wykorzystamy przestrzeń dookoła domu - możemy stworzyć tam warzywniak i codziennie rano jeść pomidory świeżo zerwane z krzaczka; możemy posadzić w nim niezliczoną ilość odmian róż i magnolii i czekać na porę kwitnięcia; możemy też zrobić dla siebie coś miłego i zamienić nasz ogród w małe SPA. Suny ogrodowe są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne. Przywędrowały do nas z Finlandii, której mieszkańcy spędzają w saunach mnóstwo czasu, a nawet zapraszają do nich znajomych. Sauna do ogrodu może przybierać rozmaite formy, w zależności od naszego gustu i potrzeb - są sauny przypominające małe domki, na których tarasie możemy odpocząć po seansie relaksacyjnym; sauny-beczki, których wygląd jest najlepszą wizytówką; sauny mogą mieć także miejsce na ognisko, meble wypoczynkowe, wyglądać jak wybudowane przez krasnoludki dzieła sztuki - ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jeśli rozważamy zakup sauny, warto zastanowić się i sprawdzić balie kąpielowe, które stanowią swoisty rodzaj jacuzzi. Mogą być używane zarówno latem jak i zimą, mimo tego że są odkryte. Nazywane są "saunami norweskimi". Wystarczy zaczekać, aż woda się podgrzeje, i rozkoszować relaksującą kąpielą.


Gorąca kąpiel w takiej drewnianej kilkuosobowej

Jeżeli marzy nam się w domu własna sauna, a nie mamy zbyt wiele miejsca na jej instalację, albo też z jakiegoś powodu nie chcemy jej instalować w domu, to świetnym pomysłem będzie wolnostojąca, drewniana sauna do ogrodu. Jest to o tyle świetne rozwiązanie, że umożliwia kontakt z naturą, a nie ma też chyba nic lepszego niż skorzystanie z takiej suny zimową porą i mając w pełni rozgrzane ciało, wbiegnięcie w zimny śnieg. Nie trzeba mówić nic na ten temat, jak wspaniale hartuje to nasz organizm, jak buduje jego wytrzymałość. Takie sauny ogrodowe są wykonane w większości z drewna, ale mają zazwyczaj szklane drzwi, osłonę na piec i pociągniętą instalację elektryczną, by w środku było światło. Oczywiście, wszystko jest na tyle zabezpieczone, by nie doszło do żadnego wypadku, a samo drewno jest mocno impregnowane dla znoszenia ekstremalnych warunków temperaturowych.

Jeżeli mimo wszystko nie chcemy sauny, to fajną opcją są też balie kąpielowe do ogrodu. Gorąca kąpiel w takiej drewnianej, kilkuosobowej balii to wspaniała sprawa, doskonały kontakt z naturą i nieprzeceniony relaks. Tego typu balie mają bogatą historię, gdyż są używane już od średniowiecza i czasem warto jest skorzystać z czegoś dobrze sprawdzonego niż ślepo biec ku nowoczesności. Oczywiście, drewno wykorzystane do budowy balii jest specjalnego, szybkoschnącego gatunku.



© 2019 http://ogrod-i-dom.bluesky.bialystok.pl/